Ez a recept nem éppen egy pikk-pakk és kész kategória, de nem is rettenetesen időigényes. Tegnapelőtt koraeste a fiam azzal állt elő, hogy kér töltött káposztát. Nem tudom honnan jutott eszébe, de mivel elég rég nem ettünk töltött káposztát, kedvet kaptam, hogy a nyári, paradicsomos változatot elkészítsem. Másnap reggel meg is vásároltam a hozzávalókat és hozzáláttam.
Nem vagyok egy gyakorlott töltött káposzta készítő, bár megenni szeretjük, és ha felmerül az ötlet, hogy jó lenne elkészíteni, mindig lebeszélem magam azzal az indokkal, hogy túl időigényes, túl bonyolult és biztosan egyszerűbb valami egyebet összedobni. Pedig valójában mindössze bő fél óra alatt össze lehet állítani, a többi munkát már a kályha végzi. A csendes rotyogtatás valóban eltart kb. 2 órát, de azzal nekem már nem kell foglalkoznom.
Ha hiszed, ha nem, ezt a nyári, friss káposztából és paradicsommal készített változatot most készítettem el én is először, bebizonyítva magamnak is, hogy nem egy ördöngös, időigényes fogásról van szó. Ha nekem első nekifutásra ilyen jól sikerült (mert bizony nagyon finom lett), akkor hidd el, neked is menni fog!
Hozzávalók:
1 fej friss káposzta
500 g darált hús, én vegyesen, marha- és disznóhúst használtam
250 g kerekszemű rizs
1 nagyobb fej káposzta
2 gerezd fokhagyma
1 csapott ek őrölt piros paprika
1 szál nyers, füstölt kolbász
2 ek szárított kapor, ha van kéznél friss, az még jobb
2 ek szárított csombor, ha van kéznél friss, az még jobb
1 paradicsomkonzerv: én kockázott változatot használtam
só, bors
olaj
Elkészítés:
A káposztát megmosom, leszedem és eldobom a külső, sérült leveleket és beteszem egy nagy fazékba, amit feltöltök vízzel.
Jó, ha sikerül befedni vízzel, de ha nem, az sem baj, mert egy idő után megforgatom a káposztát a fazékban, hogy egyenletesen puhuljanak meg a levelei. Nem szükséges megfőzni, csak annyira kell most meglobbantani, hogy picit megpuhuljanak a káposztalevelek és lehessen velük dolgozni anélkül, hogy széttörnének. Ha ellepi a víz, akkor kb. 15 percig forralom, ha nem lepi el a víz, akkor alacsony lángon forralom 10 percet egyik oldalán, és 10 percet a másik oldalán is.
Míg a káposztám párolódik felvágom a hagymát és olajban megpirítom. Amikor megpuhult és jól összeesett, leveszem a tűzről, hozzáadom az őrölt piros paprikát, összekeverem, majd belekeverem a húst és a feldarabolt fokhagymát, na meg a rizset is. Sózom, borsozom.
Amíg ez elkészül addigra valószínűleg a káposzta is megpárolódik annyira, amennyire szükséges. Lehet látni, hogy enyhén megváltoztatja a színét, az élénk zöld szín tompábbra vált.
Lecsorgatom róla a forró vizet, vagy leszűröm. A gőzölgő káposztát kiteszem egy nagy lapítóra. A leveleit egyenkét lefejtem, majd a vastag, eres részének a tetejét levágom úgy, hogy viszonylag egyenletesen vastag levelet kapjak, azért hogy könnyebben lehessen felgöngyölni illetve betűrni.
A külső, kevésbé szép leveleket vékony csíkokra várom, és a lábas aljára teszem.
Majd a levél nagyságától függően veszek egy-két evőkanálnyit a darált húsos keverékből és belegöngyölöm a levélbe, valahogy így:
Nem kell túl szorosra tekerni, mert a rizsszemek ki kell hogy degedjnek, azaz helyre van szükségük.
Aztán a két végén a levelet benyomon az egyik ujjammal, és már kész is van az első töltelék.
Addig csinálom ezt, míg elfogy a töltelék.
A megmaradt káposztát vékony csíkokra vágom és a töltelékek tetejére teszem. A füstölt kolbászt kisebb darabokra vágom, és beszurkálom a töltelékek közé. Ez majd egy kellemes ízt ad az ételnek.
A „kompozíció” tetejét megszórom a kaporral, a csomborral és egy kevés sóval. Annyi vizet töltök hozzá, hogy szinte ellepje és erősebb lángon, fedő alatt odateszem főni. Amikor már rotyog, a tűz erősségét alacsonyra veszem, hogy szépen csendben tudjon főni. Egy óra után ráteszem a tetejére a paradicsomkonzervet, visszafedem (ezt már elfelejtettem lefényképezni, de képzeld oda a paradicsomot). Még hagyom egy órát főni. Ekkor már nagyon finoman szokott illatozni.
Két óra alacsony lángon történő főzés után már látszik a káposzta színén, hogy megfőtt, és jó eséllyel a töltelék is elkészült. Kiveszek egy tölteléket, kettévágom és megkóstolom. Ha a töltelék nem főtt meg, tovább főzőm még egy kevés ideig.
Tejföllel vagy görög joghurttal és friss kenyérrel tálalva szeretjük a legjobban.